


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Hold Current | 7 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 2 mA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 600 mV |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 120 A |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM | 1 kV |
| On-State Voltage | 1.4 V |
| On-State Current | 7.5 A |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$0.96883
Ext.Price$0.96883
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.96883 | $0.96883 |
| 10 | $0.76512 | $7.65120 |
| 25 | $0.71274 | $17.81850 |
| 50 | $0.66394 | $33.19700 |
| 100 | $0.56871 | $56.87100 |
| 300 | $0.53749 | $161.24700 |
| 500 | $0.50799 | $253.99500 |
| 1000 | $0.47540 | $475.40000 |
